Menu Luk

Juniortræning vintersæson 20/21

Klik her for at se plan for indørstræning 2020-2021 (opdateret 19. september), som træder i kraft d. 1/10 2020.

Indtil da træner man efter den nuværende plan. Man træner udendørs indtil d. 1/10, dog ikke hvis det skulle regne eller blæse meget, så foregår træningen indendørs.

Fra d. 1/10 foregår al træning indendørs. Husk at medbringe rene indendørs tennissko, klæd meget gerne om hjemmefra og husk at medbringe håndsprit.

Hvis der skulle være fejl i træningsplanen, så kontakt venligst​ Carsten (carstenpagh@hotmail.com – 22 30 71 18) eller Thomas (thomasrosenmejer@get2net.dk – 20 81 20 98. ​De vil prøve at løse det, hvis det kan lade sig gøre.

En del forældre har været usikker på, hvornår træningen startede op normalt efter sommerferien, og der er åbenbart ikke meldt ordentligt ud fra klubbens side, hvilket jeg beklager, men der er tennistræning på alle dage, hvor der er skoledage i Vallensbæk Kommune. Det betyder, at næste gang, der ikke er træning er i uge 42, hvor der er efterårsferie.

Den nye plan er gældende indtil d. 30/4 2021, hvor vi går udendørs igen.

Til sidst et stort tillykke til vores U16-18 hold, som enten bliver nr. 1 eller 2 i deres række i holdturneringen.

Mvh.
Jan VTPK
Juniorformand